AKTUALNOŚCI TEATRALNE
2023 / marzec
Mija piąty rok, kiedy z naszym spektaklem wędrujemy po Anglii.
Sądziliśmy, że w ubiegłym roku okres Wielkiego Postu był tym ostatnim, w którym mieliśmy zaszczyt gościć wśród Was z naszą Pasją.
Cieszy nas jednak niezmiernie, że zaproszenia wciąż napływają – również z Polski.
W marcu, przez 3 dni będziemy gościć ze spektaklami w Busku Zdroju.
Honorowym patronatem objął nasze spektakle Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
W spektaklach w Parafii św. Brata Alberta towarzyszyła nam będzie miejscowa Schola Albertowe Słoneczka pod dyrekcją Beaty Bitner-Sarny.
2023 / luty / marzec / kwiecień
O TEATRZE
Teatr Katharsis to grupa przyjaciół, polskich artystów mieszkających w Anglii, realizujących swoje cele artystyczne wspólnie z założycielką Teatru, dyrektorką i reżyserką – Dorotą Górczyńską-Bacik.
Początek istnienia naszej grupy to styczeń 2014 roku. Wtedy to zaczęliśmy pracę nad pierwszym projektem WSZYSCY JESTEŚMY PIŁATAMI. Był to spektakl wystawiany
w okresie wielkopostnym. Od tego czasu bezustannie się rozwijamy, wytrwale pracujemy nad warsztatem i repertuarem. Odwiedziliśmy z naszymi spektaklami teatralnymi i poetyckimi wiele angielskich miast m.in Dunstable, Peterborough, Bedford, Welwyn Garden City, Hatfield, Doncaster, Manchester I wiele innych.
Następnie wystawiliśmy dwa kolejne spektakle: refleksyjne przedstawienie pt. Lustra, premiera 21.03.2015 oraz komedia pt. Kaktusik, której premiera odbyła się w maju 2015.
Z tym spektaklem gościliśmy w Zakopanem, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Prezydenta Miasta i fundację Polskie Hotele Dzieciom, której działania z radością wsparliśmy.
Kolejnym naszym spektaklem była Samotna jesień. Myślą przewodnią tej sztuki było twierdzenie, że „to nie samotność jest najgorsza, ale świadomość bycia zapomnianym”.
Ten poruszający spektakl, grany jest niezmiennie od 3 lat w okresie bożonarodzeniowym dla brytyjskiej Polonii.
W 2017 odbyła się premiera bajki Domek z piernika do scenariusza Andrzeja Stalony-Dobrzański. Pomimo iż jest to spektakl kierowany przede wszystkim do najmłodszych, to i dorośli bawią się na nim fantastycznie. Z tym spektaklem od dwóch lat odwiedzamy polskie placówki i szkoły spotykając się z niesamowitą sympatią.
Okazało się, że wśród rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jest wielu wspaniałych artystów. Dzięki nawiązaniu bliskiej współpracy z nimi, co miesiąc organizowaliśmy wspólne wieczory muzyczno-poetyckie.
W marcu 2018 roku wystawiliśmy spektakl pt. Kim ja jestem. To odmienna, nieco kontrowersyjna w swojej formie i przekazie sztuka, zmuszająca widza do zatrzymania, zadumy i refleksji. Inspiracją do przedstawienia była miniatura Doroty Górczyńskiej-Bacik, a słowa:
Zawieruszyłeś mi się Boże w tym całym ciebie świętowaniu. Zawisłeś bombką na choince, a na wiosnę w dostojnym czekoladowym jaju, stały się jego mottem. Główną postacią jest Zło, które drwi z człowieka i jego uwielbienia Dobra i Miłości. Spektaklem zainteresowała się również TVP POLONIA. Mieliśmy okazję gościć w programie HALLO POLONIA w marcu 2019 roku.
W roku 2020 otrzymaliśmy propozycję od Ojca Prowincjała Ks. Macieja Piaskowskiego wystąpienia w kilku spektaklach w Diecezji Sosnowieckiej. Niestety dwa dni przed wylotem z Anglii do Polski, zaostrzone zostały przepisy dotyczące pandemii covid i przedstawienia zostały odwołane.
Po tym trudnym dla wszystkich czasie – powracamy.
Wokół naszego teatru, na przestrzeni 8 lat jego działalności skupiło się wielu Polaków mieszkających w tym rejonie Wielkiej Brytanii. Dzięki nim, ich zaangażowaniu i pasji, prężnie się rozwijamy. Podróżując po Anglii ze spektaklami staramy się godnie reprezentować polską społeczność. Mamy ambicje być ambasadorami polskiej mowy i kultury w Wielkiej Brytanii.
Nasze spektakle są w języku polskim, ale bierzemy udział w wielu wydarzeniach międzynarodowych, organizowanych przez lokalne władze, samorządy i społeczności, dzieląc się naszą twórczością i prezentując tym samym polską kulturę.
Większość scenariuszy pisze Dorota Górczyńska-Bacik, poruszając w nich jak sama mówi „ważne i istotne dla niej tematy”.
Jeszcze przed pandemią, Dorota Górczyńska-Bacik jako dyrektor i reżyser Teatru Katharsis, chętnie przyjęła zaproszenie do stałej współpracy z Domem Kultury w Olkuszu, gdzie wcześniej, w październiku 2019, prezentowaliśmy przedstawienie poetycko-muzyczne.
Otrzymaliśmy też propozycję współpracy z Miejskim Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku Białej. Z artystami MDK z Bielska Białej realizowaliśmy już wspólnie przedstawienie podczas VII edycji Festiwalu Poezji – Słowiańska Brosza w Londynie. Teraz w planach mamy wystawienie spektaklu Przysiadki na Centralnym według scenariusza Wiesława Fałkowskiego.
Podczas pandemii covid realizowaliśmy słuchowiska radiowe dla Radia Polonia Montreal w Kanadzie oraz Radia Islanders w Wielkiej Brytanii. Był to cykl Legendy polskie – Opowieści z zapiecka. Scenariusz do cyklu słuchowisk napisała Ewa Taylor.
Obecnie pracujemy nad przeniesieniem słuchowisk na scenę teatralną, mając na uwadze przede wszystkim dzieci i młodzież polskich szkół w Anglii, aby przybliżać im piękne polskie tradycje ludowe i legendy.
Zapraszamy kochani zarówno na naszą widownię jak i do naszego grona, grona ludzi, którzy całym sercem oddychają sztuką i teatrem,
Nasz skład:
Dyrektor teatru, reżyser : Dorota Górczyńska-Bacik
Muzyka i śpiew: Remi Juśkiewicz, Rafał Gucwa, Anna Dowgiert, Wiktoria Ćwik, Wiktoria Piotrowska,
Grupa: Eve Taylor, Anna Dowgiert, Wiktoria Piotrowska, Wiktoria Ćwik, Dorota Górczynska-Bacik, Rafał Gucwa, Arkadiusz Tymieniecki, Piotr Gruszecki, Wojtek Dowgiert, Piotr Bacik, Wiesław Fałkowski, Wojtek Peroń (foto)
Kamera: Daniel Cichy Professional Photography & Videography ServicesLondon