Teatr Katharsis

Teatr Katharsis w Dunstable (UK) to grupa przyjaciół, polskich artystów mieszkających w Anglii, realizujących swoje cele artystyczne wspólnie z założycielką Teatru, dyrektorką i reżyserką – Dorotą Górczyńską-Bacik.

Początek istnienia naszej grupy to styczeń 2014 roku. Wtedy to zaczęliśmy pracę nad pierwszym projektem WSZYSCY JESTEŚMY PIŁATAMI. Był to spektakl wystawiany
w okresie wielkopostnym.Od tego czasu bezustannie się rozwijamy, wytrwale pracujemy nad warsztatem i repertuarem. Odwiedziliśmy z naszymi spektaklami teatralnymi i poetyckimi wiele angielskich miast m.in Dunstable, Peterborough, Bedford, Welwyn Garden City, Hatfield, Doncaster, Manchester I wiele innych.

Następnie wystawiliśmy 2 spektakle: Pierwszy to refleksyne przedstawienie LUSTRA (premiera 21.03.2015) oraz komedia KAKTUSIK którego premiera odbyła się w maju 2015.
Z tym spektaklem gościliśmy w Zakopanem, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Prezydenta Miasta jak i przez Hotel Rzemieślnik i fundację POLSKIE HOTELE DZIECIOM, gdzie również mieliśmy zaszczyt wspierać ów fundację.

Kolejnym naszym spektaklem była SAMOTNA JESIEŃ którego myślą przewodnia było:
„TO NIE SAMOTNOŚĆ JEST NAJGORSZA, ALE ŚWIADOMOŚĆ BYCIA ZAPOMNIANYM”
Poruszający spektakl, z którym dzięki niezmiennie od 2 lat w okresie bożonarodzeniowym odwiedzamy Polonię na terenie Wielkiej Brytanii.

W 2017 odbyła się premiera bajki DOMEK Z PIERNIKA do scenariusza Andrzeja Stalony-Dobrzański. Pomimo iż jest to spektakl kierowany przede wszystkim do najmłodszych,
to i dorośli bawią się na nim fantastycznie. Z tym spektaklem od dwóch lat odwiedzamy polskie placówki i szkoły spotykając się z niesamowitą sympatią.

Polska emigracja jakże bogata jest we wspaniałych artystów, udało nam się nawiązać współpracę z niektórymi z nich i co miesiąc organizujemy wspólne wieczory poezji, wspomnę tu chćby wspaniałego muzyka Remi Juśkiewicz, wybitnego interpretatora poezji
z Wuppertalu Bogdan Dmowski, poetę i satyryka Błazej Szuman jak i wybitnego poetę Wiesława Fałkowskiego, który wraz z Remi Juśkiewicz tworzą duet autorski Remi&Falko Project, w którym Wiesław pisze teksty, a Remi muzykę.

W marcu 2018 roku odbyła się premiera spektaklu KIM JA JESTEM, który jest odmiennym, zmuszającym do zatrzymania i refleksji sztuką, której mettem przewodnim była miniatura Doroty Górczyńskiej-Bacik “ZAWIERUSZYŁEŚ MI SIĘ BOŻE W TYM CAŁYM CIEBIE ŚWIĘTOWANIU, ZAWISŁEŚ BOMBKĄ NA CHOINCE A NA WIOSNĘ W DOSTOJNYM CZEKOLADOWYM JAJU”. Główną postacią jest zło, które drwi z człowieka i z miłości. Z tym spektaklem podróżujemy już 3 rok po polskich parafiach w Anglii,.

Obecnie pracujemy nad musicalem PRZYSIADKI NA CENTRALNYM do scenariusza Wiesława Fałkowskiego. Opracowanie muzyczne Remi Juskiewicz.Spektakl porusza problem bezdomności jak a także naszego pochopnego oceniania drugiego człowieka przez pryzmat jego pozycji społecznej.

Każdą niedzielną próbę staramy sie zaczynac 45 minutowymi warsztatami teatralnymi a następnie przechodzimy do przygotowań do spektaklu nad którym w danym okresie pracujemy. Zapraszamy kochani zarówno na naszą widownię jak i do naszego grona, grona ludzi, którzy całym sercem oddychają sztuką i teatrem,

Nasz skład:
Dyrektor teatru, reżyser : Dorota Górczyńska-Bacik
Muzyka i śpiew: Remi Juśkiewicz, Rafał Gucwa, Anna Dowgiert, Wiktoria Ćwik, Wiktoria Piotrowska,
Grupa: Eve Taylor, Anna Dowgiert, Wiktoria Piotrowska, Wiktoria Ćwik, Dorota Górczynska-Bacik, Rafał Gucwa, Arkadiusz Tymieniecki, Piotr Gruszecki, Wojtek Dowgiert, Piotr Bacik, Wiesław Fałkowski, Wojtek Peroń (foto)
Kamera: Daniel Cichy Professional Photography & Videography ServicesLondon